Ex proof sözcüğü explosion proof kelimelerinin kısaltılmış halidir. Anlamı ise patlamaya, kıvılcıma karşı korunmuştur. Bu terim ilk kez 1896 yılında ABD’de bazlı kurulan Ulusal Yangın Koruma Topluluğu (NFPA) tarafından 1987 yılında yayımlanmaya başlayan NEC Ulusal Elektrik Kuralları ile birlikte kullanıldı ve yaygınlaşmaya başladı. Ex proof armatür, aydınlatma sınıfında yer alıyor. Tanım bazında, bir yahut birden fazla elektrik ile çalışan ışık kaynağını ve çalışmasını sağlayan tüm parçaların içinde bulunduğu aydınlatma ünitesine armatür deniyor.

Kullanıldıkları İş Sahaları

Bu işleve sahip ürünlerin amacı, kullanıcıyı ve çevresindekileri tehlikeli çalışma sahalarında patlamalara, kıvılcım ve ark gibi felaketlerden korumaktır. Çoğu ticari satış noktalarında, ex proof kelimesi yerine patlamaya karşı veya kıvılcım önleyici kelimeleri de kullanılıyor. Ve neredeyse gittiğimiz veya satın aldığımız ürünlerin imalatında daima ex proof ürünler kullanılıyor.

Ex proof ürünlerinin kullanıldığı bazı iş mekanları:

  • Ham bir şekilde işlenen petrol ve gaz pompalama işlemi yapan işlerde,
  • Doğal gaz kazan dairelerinde,
  • Kimyasal ürün imalatı yapan fabrikalarda,
  • Gübre üretiminde bulunan fabrikalarda,
  • Boya imalatı yapılan tesislerde,
  • Yanıcı, patlayıcı ve parlayıcı maddelerin bulunduğu tüm tesis ve sanayi kolları

Bu sayılan ortamlarda ve benzeri ortamlarda kullanılan elektrik ekipmanlarının ex proof olmaması sebebiyle ani kıvılcım, ani ark sonucu büyük patlama ve yangınlara yol açıyor. Tüm tehlikeli ürünlerin imalatında, o iş sahasına ve amacına özel tasarlanmış ekipmanların kullanılması gerekiyor.

Diğer Ex Proof Ürünleri

Çalışanlarını güvende tutmak için tasarlandıklarından eğer çalışma sahanızda başka bir yerde patlama veya yangın meydana gelmesi sonucunda ex proof özellikleriyle patlamadan kendini korumuş bir vaziyette olacaktır. İçinde bu özelliğe sahip ürünlerden bazıları boru contaları, hava filtreleri, kanalizasyon Kapakları, yerel motor kontrol kutusu, motorlar, fanlar, jeneratörler, aletler, LED ışıklar gibi daha birçok elektrikli ekipmanların hepsinde ex proof seçenekleri mevcuttur.

Ayrıca tasarladıkları muhafazalarla dünyadaki en zorlu tehlikeli alanı ve endüstriyel uygulama gereksinimlerini karşılamak için yapılmış ve yapılandırılmış yapılarıyla işini hem güvene alıp hem de daha da kolaylaştırıyorlar. Birçok insanın bilmediği ancak okullarda, apartmanlarda, AVM’lerde ve daha birçok sosyal alanlarda bulunan çıkış tabelası ve acil ışıkları da çoğunlukla insanların güvenliği açısından ex proof olarak üretiliyor. Ayrıca LED özellikli olmaları sayesinde herhangi bir tehlike de sizi güvenli bölgeye ulaştırıyor.

Günlük Hayatta Her Yerdeler

Özellikle fiş ve priz gibi ürünlerde, neredeyse günlük hayatımızda hiç fark etmediğimiz ancak duvarın arkasına saklanmış haldeler. Aynı şekilde evinde doğal gaz olan birisi için aslında bütün kurulan sistemlerin tek bir ortak özelliği vardır, o da ex proof olmaları.

Üretiminde Önemli Sınıflandırmalar

Sürecin ilk başında uygulama bölümü olarak adlandırılan bu kısımda, potansiyel patlayıcı ihtimali taşıyan, patlama ihtimali olan atmosfer içeren alanları bölgeye ayırarak işe başlanıyor. Belirlenen çalışma sahası ya da sahalarında kullanılacak aletlerin, ekipmanların da kategorilere ve gruplara ayrılması zorunludur. Ürün gruplarına ayırma bölümüne geldik. Burada kullanılacak olan aletlerin, ekipmanların iki ana kategoriye ayrılması gerekiyor. İlk grup yer altı madenlerini kapsarken ikinci grup diğer bütün çalışma sahalarını ve uygulamaları içinde barındırıyor.

Sıra potansiyeli olan patlama ihtimalli atmosferli bölgelerin, sahip olduğu atmosferin kesafeti ve patlama riskini oluşturan şartların sıklığına göre uygulanan bölgelere ayırma kısmında. Bölgelere ayırırken, altı gruba ayrılıyor. Tehlikeyi oluşturan unsurlar için duman, yanıcı gaz veya gazlar, yanıcı toz ve buhar arasında bir ayrım daha yapılıyor. Böylece, özen gerektiren ve her çalışma sahasına özel bir tasarım, mühendislik isteyen ekipmanlarınızı veya aletlerinizi de ex proof armatür gibi ürünlerinizi çalışma koşullarınızla da kendinizi ve çevrenizdekileri de güvende tutabiliyorsunuz.