Explosion proof kelimelerinin kısaltıldığı şekli daha yaygın kullanılıyor. Anlamı, patlamaya veya kıvılcıma karşı koruyan demektir.1896 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez kurulan ve Türkçesi ile UYTK, İngilizcesi ile NFPA, kuruluşlarının ardından 1987 senesinde bir kural yayımladı.

Bu kural NEC yani Ulusal Elektrik Kuralları oldu. Kuralların içinde yer alan ex proof kelimesi o günden bugüne kadar yaygınlaştı. Ex proof aletler, aynı şekilde ex proof elektrikli aletler, ekipmanlar olarak biliniyorlar. Bu ürünlerin imalatında bulunabilmek için uluslararası ex standartları mevcuttur ve oradaki tüm madde, hesaplamalar ve formüllere bağlı kalmak zorundasınız.

Ex proof aydınlatma çeşitleri ve ticaretini, imalatını yapan şirketlere göre değişim gösteriyor. Yani bir şirket kendine özel tasarım ve özellikleriyle bir model veya ürün çıkardığında başka şirketler patent olayından dolayı aynısını çıkaramıyorlar. Ancak bu yazımızda size tüm şirketlerde bulunan genel aydınlatmalardan bahsedeceğiz.

Ex Proof Lambalar

Birçok çeşit, işlevi ve özelliği bulunan modelleri vardır. Bu lambaları normal ev ampullerinden farklı kılan ise yaydıkları inanılmaz güçlü ışık ve tarzlarıdır. Normal bir lamba minimalist iken, sanayi amaçlı kullanılan bu lambaların stilleri dahi sanayi şartlarına dayanaklı kılmasına sağlamak için tasarlanmıştır.

Bu lambalardan birkaç örnek verecek olursak:

  • Projektörler: İçeride ve dışarıda tehlikeli ve tehlikesiz alanlarda genel aydınlatma sağlıyorlar.
  • H.I.D. Lamba: Tehlikeli alanlarda özellikle faaliyet sağlayabilmesi için tasarlanmış bu ürünler, uzun lamba ömrü ihtiyaçlarında kullanılıyor.
  • Floresan Armatürler: Güvenli olan veya olmayan alanların hepsinin kullanım için, floresan armatürler düşük işletme maliyeti, watt başına yüksek ışık çıkışı, düşük parlaklık, düşük parlama, düzgün ışık ve anında aydınlatma sağlıyor.
  • Akkor Armatürleri: Endüstriyel alanlarda genel alan veya spot aydınlatma için akkor armatürler kullanın. Akkor armatürleri doğrudan boru sistemine monte edilen bir türe sahip veya kolye, tavan, duvar braketi veya destek ayakları ile döküm çıkış kutularına takılma özelliklerine de sahiptir.
  • Aydınlatma Askıları ve Aksesuarları: Armatür askıları, akkor, H.I.D. ve floresan endüstriyel armatürlerin sarkıt süspansiyonu için kullanılıyor. Özellikle nem, toz ve korozyonun sorun olduğu yerlerde kullanım için uygunlar.
  • Taşınabilir Aydınlatma: Portatif aydınlatma, bakım ve kurulum gereksinimleri için tesisin tümünün kapatılması sırasında veya portatif aydınlatmanın tercih edildiği veya gerektiği herhangi bir olumsuz ortamda kullanım için idealdir.
  • Spot Işıkları: Dökme deniz pirinç veya dökme bakır içermeyen alüminyum ağır iş spot ışıklarıdır. Endüstride adı oldukça bilinen markalardan biri özellikle süspansiyon sistemiyle ve tasarımıyla, lamba ömrünü rakip markalarına göre %50’ye kadar uzatmak için titreşimi emen bir lamba piyasaya sürdü.
  • Teleskopik Işık Direkleri: Tüm çalışmaların platformda veya geçitte güvenli bir şekilde yapılmasına izin veriyor, taşınabilir merdivenler ve düşme koruma ekipmanı ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Ex Proof Acil Durum ve Çıkış Tabelaları

Bu ürünler, acil durum aydınlatması ve çıkış işaretleri, güç kesintisi veya kesintisi sırasında güvenli, güvenilir aydınlatma ve çıkışlara seyahat yönünü gösteren belirgin, oldukça görünür bir şekilde çıkış yollarını gösteriyor. Aynı şekilde, bunların içine acil durum aydınlatma sistemlerinin kutuları da giriyor.

Kullanılan Alanlar

Bu özellikli ürünlerin çoğu LPG ve doğal gaz kullanılan kapalı yerlerde, petrol istasyonlarında, özellikle yer altı madeni olan ocaklarda, kömür madenlerinde, un ve buğday gibi toz karışımların üretildiği yerlerde kullanılıyor. Aslında en önemlisi olarak çalışma sahalarında kimyasal maddeler var olan iş yerleri özellikle ex proof ürünler kullanmalıdır. İşverenin özellikle bu ürünleri tercih etmesi gerekiyor. Yalnızca bu sektörlerin çalışma sahalarında basit bir lambanın bilinçsiz kullanılması büyük felaketlere ve zararlara yol açabiliyor.