Ex proof kelimesi explosion proof sözcüğünün kısaltılmış halidir. Anlamı ise patlamaya, kıvılcıma karşı korunmuştur. Bu işleve sahip ürünlerin amacı, kullanıcıyı ve çevresindekileri tehlikeli çalışma sahalarında patlamalara, kıvılcım ve ark gibi felaketlerden korumaktır. Aynı şekilde de ex proof elektrikli aletler olarak bilinen bu özellik, uluslararası ex standartlarına göre uygun bir şekilde üretiliyorlar.

Ex proof projektör, çeşitlilik bakımından birçok seçeneğe sahiptir. Ama kullanımını özetleyecek olursak kapalı ve açık alanlarda, tehlikeli ve tehlikeli olmayan alanlarda genel aydınlatma sağlamak amacı taşıyorlar. Bu projektörlerin, duvara asılanları, küçük boyutluları, yüksek lümene sahip olanları, yüksek voltaja sahip olanları, paslanmaz çeliğe sahip modelleri ve daha birçok işleve sahip, çeşitli materyallerden oluşmuş ürünlere de sahipler.

Ex Proof Ürünler Nerelerde Kullanılıyorlar?

Çoğu ticari satış noktalarında, ex proof kelimesi yerine patlamaya karşı veya kıvılcım önleyici kelimeleri de kullanılan ex proof ürünleri aynı şekilde İngilizce’de diğer bir adı olan explosion protection olarak da piyasalarda yer alıyor. Bu kelimenin manası da aynı şekilde, patlama önleyicidir. Ürünler, petrol satış istasyonlarında, LPG gaz ve doğal gaz kullanılan alanlarda, kömür madenlerinde, yeraltı maden ocaklarında, toz ürünlerin imalat edildiği fabrikalarda kullanılıyor. Bunların dışında en önemli olarak kimyasal madde içeren tüm çalışma sahalarında kullanılıyor. Kullanılmasalar dahi, insan ve çevre güvenliği için ex proof ürünlerin muhakkak kullanılması gerekiyor.

Diğer Ex Proof Ürünleri

Dünyada, uluslararası anlamda kabul edilen standartlar bulunuyor. Ex proof nitelikli ürünler üretmek isteyen üreticiler, bu standartlara sabit kalarak ürünlerinin imalatını yapmak zorunda kalıyorlar. Ex proof ürünler tasarlanış ve üretiliş sebepleri nedeniyle bulundukları çalışma alanlarında bir yangın veya patlama meydana geldiğinde ex proof ürünlerinin tümü tamamiyle zarar görmemiş halde kalıyor. Diğer ürünlerden bazıları prizler, lambalar, kablolar, ısıtıcılar, vinçler, panolar ve motor gibi ürünlerdir. Daha birçok çalışma alanlarında kullanılan elektrikli ürünlerin çoğu ex proof işlevli yapılıyor.

Ex Proof Ürünlerinde Üretim Süreci

1896 yılında ABD’de de NFPA’nın yayınlandığı Ulusal Elektrik Kuralları’nı 1987’de yayınlamasından sonra ex proof sözcüğü yerini aldı. Yayınlanan Ulusal Elektrik Kuralları’nda imalat edilecek ürünlerin kurulacağı çalışma sahalarındaki ortamlarına göre gerekli duyulan ekipmanların, ürünlerin standartlarını ortaya koyuyor.

Bu da demek oluyordu ki, kullanılacak aygıtın, motorunun ve zırhının çalışma sonucu sıcaklığı, kullanılacak sahadaki gazların ve tozların tutuşma sıcaklığından daha yüksek olmaması gerektiğidir. Ayrıca diğer faktör ve maddelerin belirlenmesi gerektiği anlamına geliyordu. İlk adım olan uygulama sürecinde, patlayıcı durumlar yaratabilecek alanların bölgeye ayrılıyor ve bu çalışma sahalarında kullanılacak ürünler, ekipmanlar da kendi içlerinde gruplara ayrılıyorlar.

Kullanılacak ekipmanlar da yalnızca iki gruba ayrılır. İlk grup yer altı madenleri için kullanılacak olan ekipmanlar iken ikinci grup diğer tüm çalışma sahalarını, uygulamalarını içeriyor. Çalışma sahalarında meydana gelen patlamalarının ne sıklıkla geldiği de aynı şekilde altı farklı gruba ayrılarak sınıflandırılıyor. Daha sonraki süreçlerde de patlayıcı gruplarına ve sıcaklık gruplarına ayrılarak sürecin sınıflandırılma işlemi bitiyor.

Neden Ex Proof?

Çalışma sahanızı, çevrenizdekileri, doğayı ve kendinizi korumak için ex proof ürünlerin kullanılması gerekiyor. Aksi takdir de manevi zararların patlama veya ani kıvılcım sonucu elde edilmesinin yanı sıra maddi zararları da beraberinde getirecektir. Yani, iş sahibi birisiyseniz sahip olduğunuz iş alanında ex proof ürünler yerine patlamaya neden olabilecek ekipmanların kullanımı sonucu büyük maddi ve manevi kayıplar verebilirsiniz. Çalıştığınız yahut sahip olduğunuz çalışma alanlarında sizi patlamalara veya kıvılcım, ark gibi ani felaketleri yol açabilecek korumasız normal bir projektör kullanmak yerine, herkesin güvenliği için ex proof projektör kullanmanın çok daha iyi sonuçlar vereceğine şüphe yoktur.