Patlayıcı ortamlarda veya ani kıvılcım sonucu büyük felaketleri meydana getirmek için üretilen ürünlerdir. Birçok tehlikeli çalışma ortamlarında, bu amaçla yapılmış ürünler zorunlu olarak kullanılmak zorundadır. Bu çalışma ortamlarına benzin istasyonları, kömür madenleri veya ocakları, doğal gaz hatlarının bulunduğu alanlar ve içerisinde kimyasal ürün bulunan fabrikalar olarak örnek verebiliriz. Bunların dışında birçok çalışma sahasında ex proof yapımı ürünler kullanılır.

Ex Proof Nedir?

İngilizce’den explosion proof kelimesinin kısaltılması sonucu oluşan terimsel bir kelimedir. Türkçe manasıyla bakıldığında kelime anlamı patlayıcı ve tehlikeli ortamlarda sizi koruyan ürünlerdir. İngiltere sanayi ortamlarında explosion protection olarak geçen bu ürünlerin, manası ise patlamadan koruyucudur.

Ex Proof Hangi Alanlarda Kullanılır? Ex proof ürünleri, doğal gaz veya LPG gaz kullanılan alanlarda, toz ürünlerinin yapıldığı fabrikalarda, gübre üretimi yapan fabrikalarda, boya üreten fabrikalar gibi kimyasal ürünlerin bulunduğu fabrikaların ve mekanların neredeyse hepsinde güvenlik amaçlı kullanılıyor.

Fiş ve Prizler

Yalnızca endüstriyel alanlardan kullanıldığı gibi, evlerin içinde yahut okul, hastane gibi özel alanlarda da oldukça sık kullanılıyorlar. Ancak bu ürünlerin bir de endüstriyel anlamda üretilenleri de var. Endüstriyel anlamda üretilen bu ürünler, motorları, jeneratör setlerini, aletler ve aydınlatma sistemleri gibi taşınabilir yahut sabit elektrikli ekipmanların takılmasını, bağlanması amacıyla üretiliyorlar.

Konnektörler

Tehlikeli ve zor şartlı çalışma mekanları üzere özel tasarlanan bu konnektörler, kontrol panellerinde, güç ve veri devrelerinde kullanılıyor. Ayrıca delme aparatını çalıştıran üst tahrik sistemlerinde de kullanılıyor.

Geleneksel Kontrol İstasyonları Ürünleri

İsminde de anlaşıldığı gibi, modern bir sistemden çok bas çalıştır veya çek çalıştır gibi çalışan ürünler içinde ex proof özellikler ekleniyor. Bu ürünlerin içinde bulunan, kontrol istasyon kapakları ek çevre koruması için artık özel bir şekilde üretilebiliyor. Menteşeli yahut açık ön stillerde mevcuttur. Aşındırıcı veya zorlayıcı çalışma alanlarında çok dayanıklı ürünlerin gerektirdiği yerlerde en çok kullanılan bir üründür. Başka bir kontrol ürünü ise butonların yahut seçici anahtarların yedekleri, protezleridir. EMD ve EFD bas çalıştır sistemi bulunan istasyonlarda geçerli olan üründür.

Parça ve Rakorlar

Üretilen ex proof kablo rakorları, sıkı sıkıya bağlı kalmalarını ve güvenlik oluşturmaları için tasarlanıyor. Boru gövdeleri ve çıkış kutuları da birçok tehlikeye yol açabilecekleri için ex proof özellikleriyle tasarlanması tercih ediliyor. Tehlikeli alan kanal sistemlerine montaj için kablo kutuları ve gövdeleri, çekme ve ekleme çıkışları, armatürler veya armatürler için destek veya sızdırmazlık parçaları olarak işlev görüyorlar. Boru contaları, havalandırma ve kanalizasyon alanında da üretilen bu parçalar, açılan boşluk deliklerinde havalandırma sağlayan, elektrik sistemlerinde nem birikmesini önleyen ve elektrik tesisatının diğer bölümlerine boru geçişlerinden gazların, buharların ve alevlerin geçmesini önleyen boru bağlantı parçalarıdır.

Boru Cihaz Kutuları

Tehlikeli olmayan çalışma sahalarında kablolama cihazlarını barındıran, çekme kutuları gibi işleve sahip ürünler, musluklar veya ekler gibi açıklıklar, boşluklar sağlayan kanal sistemlerine kurulan eşyalardır. Birçok ölçüde, derinlikle ve uzunlukta mevcut olan bu ürünler, her ne kadar tehlikenin az olduğu alanlarda mevcut olsa da gelecek tehlikeyi engellemek için oldukça kullanışlıdır.

Aydınlatmalar

Acil durum ışıkları veya çıkış tabelaları herhangi bir güç kesintisi veya başarısızlığı sonucunda güvenli bir şekilde binadaki, ortamdaki kişileri ışıkları ve aydınlatmasıyla gideceği yeri göstermesi konusunda yardım oluyorlar. Taşınabilir aydınlatmalarda da aynı şekilde, ex proof özelliği de tercih ediliyor. Portatif aydınlatma, bakım ve kurulum gereksinimleri için çalışma alanının kapatılması, ışıkların kesilme sırasında; portatif aydınlatmanın tercih edildiği veya gerektiği herhangi bir olumsuz ortamda kullanım için idealdir.