Exproof, Explosion Proof kelimesinin kısaltılmış halidir. Exproof, kelime anlamı olarak, patlamalara karşı korunaklı, korunmuş olan demektir. Kelime anlamından yola çıkarak Exproof ürünler için, patlama tehlikesi olan ortamlarda kullanılır diyebiliriz. Genel olarak, patlama riski olan yerlerde onarım için kullanılan elektrikli ürünlerde görülür. Patlama ya da parlama oranı yüksek alanlarda özel ürünler kullanılmalıdır. Bu yüzden Exproof ürünler, elektrik, kimya, kömür, mobilya, doğal gaz, petrol, fabrika, kereste, LPG ve mühendislik alanlarında, sıklıkla aranan elzem bir maddedir.

Exproof, elektrikli ürünler içerisinde sürekli aranan bir özelliktir. Herhangi bir patlama sonrası ateş ve parlama riskini neredeyse yok eder. Güvenli bir şekilde, ürün onarımını gerçekleştirmek için sık tercih edilir.

Exproof Ürünlerin Kullanım Alanları

Genellikle Exproof ürünler, büyük ölçüde imalat yapan sanayilerde, tesislerde ve fabrikalarda kullanılır. Tesis veya aletlerin onarımı esnasında küçücük bir parlama ya da alevlenme, çok büyük zararlar verebilir. Bu yüzden herhangi bir arıza oluşumunda, onarımda kullanılan elektrikli malzemenin içinde bulunan Exproof, onarım esnasında patlama, yanma ve parlama riskini yok eder. Böylece karmaşık ve anlaşılması zor ürünler daha az riskle daha kolay bir şekilde tamir edilir.

Sık kullanılan alanlar; yemekhane havalandırmaları, doğal gaz kazan daireleri, kömür madenleri, maden ocakları, un ve şeker fabrikaları, içecek imalatı, petrol tesisleri, topraklama cihazları, LPG dolum, boşaltım ve depolama yerleri, boya imalatı ve otomotiv endüstrisi şeklinde sıralanır.

Yaygın olarak kullanılan Exproof ürünler kablo, motor, armatür, buat, priz, cep telefonu, vinç, lamba, klima, tesisat, televizyon, ısıtıcı, ışıldak, buzdolabı, pervane, aydınlatma ve pano olarak bilinir. Bu ürünlerin kullanımı, bakımı ve çalıştırılması için çalışanlara eğitim verilmeli ya da dikkat edilmesi gereken durumlar hakkında bilgi verilmelidir. Aksi takdirde hem çalışanlar hem de ürünler zarar görebilir. Bu nedenle onarım ve kontrol aşamasında Exproof ürünler daha sık kullanılır.

Exproof Ürünler Ve Piyasada Bulunan Fiyatları

Exproof ürünler, piyasa üzerinde çok talep edilen ürünler içerisinde yer alır. Exproof ürünlerin piyasada, üretici firmalarda ya da satıcılar arasında satış fiyatı farklılık gösterir. Satıcılar, ürünlerin kalitesi ve özelliğine göre de belirli bir fiyat söyler.